Summer 2017 Vlog & Pics

6:15 PM


Hi all! This is a short video of some of my summer highlights in Estonia. I loved editing this video, because it was so nice to look back at good memories. Need to do these kinds of videos more. I wish I shot more video over summer, but forgot most of the time. Not that I did much anything else than you can see on the video haha. There's some shots from Midsummer's eve (more about that in a post HERE) and Hip Hop Festival (check out my outfit HERE), while most of it is from a road trip we took with friends to South-Estonia. 

Hope you enjoy this video and check out more pictures down below! 🖤

Tsauki kõigile! Siin on lühike video mu Eesti suve mälestustest. Nii lõbus oli seda videot kokku panna ja meenutada tagantjärgi, mis kõik toimus. Peaksin rohkem selliseid videoid tegema. Mul on kahju, et ma suve jooksul rohkem ei filminud, aga ega ma midagi väga rohkemat ei teinudki, kui see , mis siin videos näha haha. Paar klippi on jaanipäevast (tšeki blogipostitust SIIN), paar Eesti Hip Hop Festivalist (mu outfiti postitus SIIN) ja enamus on väiksest tripist, mis me sõpradega Lõuna-Eestis tegime.

Loodan, et teile meeldib mu väike video ja pildid leiate alt poolt. 🖤


The roadtrip didn't start very well. My car basically broke down half-way to Tartu, which is like 200km from Tallinn so not great haha. Somehow we managed to drive there with a speed of 70km/h and making stops every 10 mins or so and we finally got there by 10pm after a long excruciating day. We took my car to a service and it was fixed by the morning. We got so lucky and we were so relieved, the road trip didn't have to end there!

See trip aga kahjuks ei alanud väga hästi. Põhimõtteliselt andis mu auto otsad poolel teel Tartusse, mis ei olnud väga vahva. Sõitsime sinna 70km/h kiirusega ja iga 10min tagant tegime peatuse ja lõpuks jõudsime kuidagi Tartusse kell 10 õhtul peale piinarikast päeva. Viisime auto kohe parandusse ja hommikuks oli auto korras. Meil megalt vedas ja õnneks ei pidanud meie väike trip juba seal lõpema!


As you can see from the video we explored Tartu city centre, went to the Estonian National Museum and Tartu Observatory.

Nagu ka videost näha, siis käisime Tartu kesklinnas, Eesti Rahva Muuesumis ja Tartu Observatooriumis.
We also stayed in a cute little camping places in Põlva and Elva (which is also where the Hip Hop Festival took place), and explored Otepää, Taevaskoja and went to the Suur Munamägi, the highest peak in Estonia.

Ööbisime veel mõnusas kämpingus Põlvas ja Elvas (kus ka toimus Hip Hop Festival) ja käisime Otepääl, Taevaskojas ja Suurel Munamäel.
Also, the Hip Hop Festival was so much fun, even though there was a thunder storm and pouring rain the second night, it was still nice to hang out with friends and listen to good music. Definitely want to go back next year.

Hip Hop festival oli ka mega lahe! Kuigi teisel päeval oli äikesetorm ning mega padukas, siis ikkagist oli tore sõpradega koos olla ja head muusikat nautida. Igatahes peame järgmine aasta tagasi minema!


Bye bye summer!☀️

Tsauki-tsau suvi!☀️

You Might Also Like

3 comments

Facebook

Lookbook